Jak poprawić koncentrację - kilka sprawdzonych sposobów
Przygotowanie do ważnego egzaminu, kartkówki, klasówki? A może regularna codzienna nauka? Niezależnie do tego, ile materiału musimy przyswoić i ile czasu mamy na naukę, nieodzowna będzie ona - koncentracja. Niestety, ta przychodzi i odchodzi często w najmniej oczekiwanych momentach. Dzięki kilku sprawdzonym sposobom można mieć nad nią większą kontrolę. Poniżej dzielimy się kilkoma wskazówkami, dzięki którym da się zapanować nad błądzeniem myśli i rozproszeniem.
Jak zadbać o koncentrację - trzy najważniejsze czynniki
- Dotlenienie mózgu
Każda osoba, która spędziła kilka godzin w bezruchu, poczuła, że brak aktywności fizycznej męczy. W efekcie nie tylko czujemy zesztywnienie mięśni, ale też zdecydowanie trudniej jest nam utrzymać skupienie. Warto pamiętać o tym, że aktywność fizyczna powinna być dopasowana do sprawności, stanu zdrowia oraz preferencji. Niektóre osoby uwielbiają uczyć się po intensywnym wysiłku, gdy nadal odczuwają przypływ endorfin. Innym z kolei wystarczy dłuższy spacer, żeby wrócić do książek z nowymi siłami. Należy zaznaczyć, że dotlenienie mózgu to nie tylko większa koncentracja chwilę po ćwiczeniach - to efektywniej pracująca pamięć przez cały dzień.
- Sen
Trudno znaleźć ucznia, który nigdy nie był zmuszony do tzw. "zarwania nocy". Czasem może to być jedyny sposób na zaliczenie ważnej kartkówki czy klasówki. Jeśli jednak przygotowujemy się do ważnego egzaminu, którym bez wątpienia jest matura, koniecznie zadbajmy o sen. Jednorazowy niedobór, wynikający z całonocnej nauki przełoży się na mocno odczuwalne osłabienie i problem z koncentracją. Regularne niedosypianie również negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie. Niektóre osoby potrzebują mniej godzin snu w ciągu doby, inne więcej, ale najczęściej naukowcy podają, że warto przeznaczyć na regenerację 6-8h.
- Dieta
To, co spożywamy, ma wpływ nie tylko na to, jak wyglądamy, ale też na to, jak łatwo przychodzi nam skupienie. Jeśli nie zadbamy o obecność witamin i minerałów w naszych posiłkach, możemy spodziewać się ospałości i pogorszonego samopoczucia. Wiele osób podczas wzmożonej nauki sięga po coś słodkiego, żeby się rozbudzić. Niestety cukier ze słodyczy jest uwalniany do krwi bardzo szybko i równie szybko odczujemy spadek energii.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą węglowodany złożone, obecne w kaszach, soczewicy czy w razowym pieczywie. Dobrze jest sięgać też po produkty bogate w witaminę B3 (ziarna słonecznika, orzeszki ziemne), żelazo (np. pestki dyni) i magnez (jest trudno przyswajalny, dlatego w tym przypadku należy pomyśleć o suplementacji).